Comfort Regulator GFCI 15mA 240V (TH113-R-240GB)
Part Number: TH113-R-240GBPast Model
Support Questions
Showing 10 of 33 questions
6 people found this helpful Was this helpful? Yes No
3 people found this helpful Was this helpful? Yes No
2 people found this helpful Was this helpful? Yes No
1 person found this helpful Was this helpful? Yes No
Was this helpful? Yes No
Was this helpful? Yes No
Both 120V and 240V systems provide the same level of heat and comfort. The choice depends on the size of your project; 120V is typically for smaller areas like bathrooms, while 240V is more efficient for larger rooms. Always consult your electrician to ensure your home’s electrical panel can support the system’s requirements.
The nTrust 2.0 can operate in 'Regulator mode', which does not require a floor sensor in this mode.
  • Installing a specific radiant-compatible carpet pad.
  • Laying out the Environ mats according to your plan.
  • Securing the mats with tape.
  • Having a professional installer lay the carpet over the mats.
Specifications
Electrical
Connection Method Hardwired
Voltage 240 V