Thermostat SmartStat GFCI 15mA & Sen 240V (TH115-B-240GB-B)
Part Number: TH115-B-240GB-BPast Model
Support Questions
Showing 10 of 42 questions
6 people found this helpful Was this helpful? Yes No
3 people found this helpful Was this helpful? Yes No
2 people found this helpful Was this helpful? Yes No
1 person found this helpful Was this helpful? Yes No
Was this helpful? Yes No
Was this helpful? Yes No
No, the RC-40AMP is controlled by a line voltage (120V/240V) thermostat.
Both 120V and 240V systems provide the same level of heat and comfort. The choice depends on the size of your project; 120V is typically for smaller areas like bathrooms, while 240V is more efficient for larger rooms. Always consult your electrician to ensure your home’s electrical panel can support the system’s requirements.
Class A for all new orders, Class B if replacing a Class B unit.
Warmly Yours controllers incorporate built-in Class A GFCI protection for all new floor heating systems.  Class A GFCI provides personnel protection and trips when ground fault current exceeds 5 mA (milliamps).  Class B GFCI protection is pretty much obsolete, but older systems may still require it.  Warmly Yours controllers with built-in Class B GFCI provide equipment and circuit protection and operates when a fault to ground exceeds 15 mA.
  • Installing a specific radiant-compatible carpet pad.
  • Laying out the Environ mats according to your plan.
  • Securing the mats with tape.
  • Having a professional installer lay the carpet over the mats.
Documents
Installation
Operation Manuals
Wiring Diagrams
Sell Sheets
Specifications
Electrical
Connection Double pole, Line 1 & Line 2
Connection Method Hardwired
Ground Fault Protection (GFCI) Class B, 15 mA
Maximum Current 15 A
Maximum Load (Resistive Only) 3600 W 240 V, 15 A
Voltage 240 V