HeatTrak Walkway Heater 36in x 15ft 240v (HTM36-15B)
Part Number: HTM36-15BPast Model
Support Questions
Showing 10 of 42 questions
That depends on a number of variables (like the temperature outside) but generally speaking these snow melting systems are designed to melt 1" - 3" of snow per hour. Anything above 3" per hour is typically considered blizzard conditions.
25 people found this helpful Was this helpful? Yes No
18 people found this helpful Was this helpful? Yes No
15 people found this helpful Was this helpful? Yes No
14 people found this helpful Was this helpful? Yes No
13 people found this helpful Was this helpful? Yes No
GFEP is the National Electric Code (NEC) required protection for fixed outdoor deicing and snow-melting equipment, which may be accomplished by using circuit breakers equipped with ground-fault equipment protection (GFEP) of 30 mA. It is important to understand that this required equipment protection is NOT the same as a 5 mA GFCI used for personal protection.
10 people found this helpful Was this helpful? Yes No
To ensure optimal performance, snow melting heating elements should be installed so that they are consistently 2"-3" from the finished surface. For installations using pavers, the maximum thickness for pavers installed over heating elements is 2.5".
9 people found this helpful Was this helpful? Yes No
7 people found this helpful Was this helpful? Yes No
When the design requirement's amp draw exceeds the selected controller's capacity.
5 people found this helpful Was this helpful? Yes No
4 people found this helpful Was this helpful? Yes No
The layer of noncombustible material needed below snow melting heating elements must be at least 2" deep.
3 people found this helpful Was this helpful? Yes No
The most common spacing for snow melting systems is 3“ from wire to wire. However, we can design snow melting systems based on your local climate and weather expectations that might have different cable spacings to ensure the most efficient system possible. We also offer snow melting mats with 3" and 4" spacing.
2 people found this helpful Was this helpful? Yes No
Minimum is 1.5“ and Maximum is 2.5“
1 person found this helpful Was this helpful? Yes No
A 2 pole single-phase 240V circuit works by continuously monitoring the current flowing through both hot wires of the circuit. If it detects even a slight imbalance between the current on each hot wire (indicating a ground fault), it will quickly trip, cutting off power to the circuit. Essentially, it compares each leg of the 240V circuit and trips if they are not precisely equal.
Was this helpful? Yes No
Was this helpful? Yes No
Total Watts: multiply area in sq. ft. × 50 Watts
350 × 50 = 17,500 Total Watts
Kilowatts: (the unit by which we purchase electricity) divide Total Watts by 1,000
17,500 Watts ÷ 1,000 = 17.5 kW
Cost per Hour: multiply kW by your local kWh rate
17.5 kW × $0.17/kWh = $2.98 per hour of operation
Hours of Operation: using a typical 6-hour snowfall as an example
Specifications
Electrical
Amps 6.1 A
Voltage 240 V
Watts 1471 W