Part Number: WHMA-240-0330-4
Support Questions
Showing 10 of 37 questions
14 people found this helpful Was this helpful? Yes No
13 people found this helpful Was this helpful? Yes No
GFEP is the National Electric Code (NEC) required protection for fixed outdoor deicing and snow-melting equipment, which may be accomplished by using circuit breakers equipped with ground-fault equipment protection (GFEP) of 30 mA. It is important to understand that this required equipment protection is NOT the same as a 5 mA GFCI used for personal protection.
10 people found this helpful Was this helpful? Yes No
To ensure optimal performance, snow melting heating elements should be installed so that they are consistently 2"-3" from the finished surface. For installations using pavers, the maximum thickness for pavers installed over heating elements is 2.5".
9 people found this helpful Was this helpful? Yes No
When the design requirement's amp draw exceeds the selected controller's capacity.
5 people found this helpful Was this helpful? Yes No
4 people found this helpful Was this helpful? Yes No
The most common spacing for snow melting systems is 3“ from wire to wire. However, we can design snow melting systems based on your local climate and weather expectations that might have different cable spacings to ensure the most efficient system possible. We also offer snow melting mats with 3" and 4" spacing.
3 people found this helpful Was this helpful? Yes No
Cover to an uncompacted depth of 1.5” (38mm), leveled to grade. A compactor that's applicable to the thickness and application can be used to compact the sand. The paver installer(s) must take care not to walk on the hot-cold factory splice and to avoid damaging the Heating Cables with shovels or rakes. At no time shall the compactor directly contact the wire.
Yes, WarmlyYours Snow Melting Heating System can be installed with quartzite stones. Start with 4” to 8” (102mm to 203mm) of crushed rock aggregate base. Rebar or wire mesh should be staked on top of this base and then heating cables or mats will be tied to this mesh with plastic zip ties. Heating system needs to be covered with 1” to 1.5” (51mm to 76mm) of finished mortar or sand. Stone Pavers will be installed on top but must NOT be any thicker than 2.5” (63.5mm). See cross-section in the documents section and in the manual.
2 people found this helpful Was this helpful? Yes No
1 person found this helpful Was this helpful? Yes No
A 2 pole single-phase 240V circuit works by continuously monitoring the current flowing through both hot wires of the circuit. If it detects even a slight imbalance between the current on each hot wire (indicating a ground fault), it will quickly trip, cutting off power to the circuit. Essentially, it compares each leg of the 240V circuit and trips if they are not precisely equal.
Was this helpful? Yes No
Was this helpful? Yes No
Total Watts: multiply area in sq. ft. × 50 Watts
350 × 50 = 17,500 Total Watts
Kilowatts: (the unit by which we purchase electricity) divide Total Watts by 1,000
17,500 Watts ÷ 1,000 = 17.5 kW
Cost per Hour: multiply kW by your local kWh rate
17.5 kW × $0.17/kWh = $2.98 per hour of operation
Hours of Operation: using a typical 6-hour snowfall as an example
Specifications
Electrical
Amps 14.35 A
Ohms 16.72 Ω
Voltage 240 V
Watts 3445 W
Warranty / Certifications
Approvals cCSAus Listed
Warranty 10 years
Performance
BTU Per Hour 11755 Btu
Heated Coverage 97.5 ft²
Product Dimensions
Cold Lead Length 20′
Coverage 90 ft²
Heating Element Spacing 4″
Heating Element Thickness 5/16″
Height 0.3125″
Length 30′
Size 3′ x 30′
Size and Power 3x30 ft - 38 W/sq.ft.