HeatTrak Walkway Heater 36in x 15ft 240v (HTM36-15B)
Support Questions
Showing 10 of 42 questions
GFEP is the National Electric Code (NEC) required protection for fixed outdoor deicing and snow-melting equipment, which may be accomplished by using circuit breakers equipped with ground-fault equipment protection (GFEP) of 30 mA. It is important to understand that this required equipment protection is NOT the same as a 5 mA GFCI used for personal protection.
To ensure optimal performance, snow melting heating elements should be installed so that they are consistently 2"-3" from the finished surface. For installations using pavers, the maximum thickness for pavers installed over heating elements is 2.5".
The most common spacing for snow melting systems is 3“ from wire to wire. However, we can design snow melting systems based on your local climate and weather expectations that might have different cable spacings to ensure the most efficient system possible. We also offer snow melting mats with 3" and 4" spacing.
A 2 pole single-phase 240V circuit works by continuously monitoring the current flowing through both hot wires of the circuit. If it detects even a slight imbalance between the current on each hot wire (indicating a ground fault), it will quickly trip, cutting off power to the circuit. Essentially, it compares each leg of the 240V circuit and trips if they are not precisely equal.
Total Watts: multiply area in sq. ft. × 50 Watts
350 × 50 = 17,500 Total Watts
Kilowatts: (the unit by which we purchase electricity) divide Total Watts by 1,000
17,500 Watts ÷ 1,000 = 17.5 kW
Cost per Hour: multiply kW by your local kWh rate
17.5 kW × $0.17/kWh = $2.98 per hour of operation
Hours of Operation: using a typical 6-hour snowfall as an example
Documents
Technical Support
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (English)
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (Spanish)
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (French)
- Instrucciones de lectura del Mega Ohm de fusión de la nieve (Spanish)
- Snow Melting Mega OHM Reading Instructions (English)
Warranties
Sell Sheets
- Outdoor Display Program Sell Sheet for Canada (English)
- Snow Melt Controller Comparison Sheet (French)
Installation
Project Planners
Specifications
Electrical
| Amps | 6.1 A |
| Voltage | 240 V |
| Watts | 1471 W |