Lava Accessory LED 0250W (IP-LED-0250-LV)
Part Number: IP-LED-0250-LVPast Model
Support Questions
Showing all 7 questions
10 people found this helpful Was this helpful? Yes No
8 people found this helpful Was this helpful? Yes No
7 people found this helpful Was this helpful? Yes No
2 people found this helpful Was this helpful? Yes No
We recommend an open 1.4" (3.6cm) space around the edge of the LAVA radiant panel for air circulation and easier installation. UL requires that the On/Off switch must be operable and visible, and no flammable materials may be used around the LAVA radiant panel.
Was this helpful? Yes No
No.
Was this helpful? Yes No
Specifications
Electrical
Amps 0.11 A
Voltage 120 V
Watts 13 W