TempZone roll 120V 13ft x 1ft 6in (13-15B-120)
Support Questions
Showing 10 of 46 questions
- subfloor
- thinset
- uncoupling membrane
- tempzone heating cable
- waterproofing tape for seams and corners
- thinset or self leveling cement
- tile floor
The TempZone™ Flex Rolls, Easy Mats and Shower Mats are designed to deliver 15 watts per square foot (maximum allowed by the National Electrical Code), with the heating element positioned 3” apart on a serpentine loop attached to a fiber mesh. The TempZone™ Cable yields between 8-12 watts per square foot, variable, based on the cable spacing. TempZone™ Custom Mats are made to order, so the spacing of the heating element throughout the mat varies according to each specific design. The TempZone™ Custom Mats can yield from 12 to 15 watts per square foot.
Single Conductor vs. Twin Conductor Identification
- A twin conductor floor heating system terminates two core wires at the end, both wires start at the thermostat - this is the current method of manufacturing heating cable. Most twin conductor floor heating systems will have two different colored cold lead wires, and one of these is black. The other wire in a WarmlyYours floor heating system is either yellow (120V system) or red (240V system). A few early Environ systems had two black cold lead wires.
Note:
- WarmlyYours single conductor cold leads were produced with a 13‘ length at the start of the loop, and a 26‘ length at the end. The 120V floor heating systems had a yellow and a white label attached to the cold leads, and the 240V floor heating systems had a red and a white label attached.
Both 120V and 240V systems provide the same level of heat and comfort. The choice depends on the size of your project; 120V is typically for smaller areas like bathrooms, while 240V is more efficient for larger rooms. Always consult your electrician to ensure your home’s electrical panel can support the system’s requirements.
- Installing a specific radiant-compatible carpet pad.
- Laying out the Environ mats according to your plan.
- Securing the mats with tape.
- Having a professional installer lay the carpet over the mats.
Documents
Technical Support
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (English)
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (Spanish)
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (French)
- TempZone™ Cut & Turn Single Conductor Wire Repair Splice Kit Instructions (English)
- TempZone™ Single Conductor Ohm Reading Guide (English)
- TempZone™ Single Conductor Ohm Reading Guide (French)
- TempZone™ Solder Method Repair Instructions (Single) (English)
- TempZone™ Twin Repair Endcap (English)
Project Planners
- Floor Heating Request for Quotation Form (English)
- Calculating Project Dimensions (English)
- Heated Tile Substrate Compatibility & Risk Map (English)
Installation
- Circuit Check Installation for TempZone Single, Standard and Custom Fit Mats (English)
- TempZone™ Important installation information (English)
- TempZone™ Installation Manual (Single) (English)
Publications
- Design Floor Plan Grid Wayfair (English)
- Floor Heating Products by Flooring Type and Subfloor (English)
Technical Specifications
- Specifications For Legacy Single Conductor Products (English)
- TempZone™ Floor Cross Section using Glued-Down Engineered Wood Over Concrete (English)
- TempZone™ Floor Cross Section using Glued-Down Engineered Wood over Insulated Concrete (English)
- TempZone™ Floor Cross Section using Nailed Down Hardwood Floor over Plywood subfloor (English)
- TempZone™ Floor Cross Section using Resilient Flooring over Concrete (English)
- TempZone™ Floor Cross Section using Resilient Flooring over Insulated Concrete (English)
Sell Sheets
Technical Information
Warranties
Wiring Diagrams
- Wiring Diagram for 120V & 240V Floor Heating Products with Relay with Thermostat (English)
- Wiring Diagram for TempZone™ Cut & Turn Single Conductor (Multiple rolls) 120V & 240V with SmartStat™, EasyStat™ and Comfort Regulator (English)
- Wiring Diagram for TempZone™ Cut & Turn Single Conductor 120V & 240V with SmartStat™, EasyStat™ and Comfort Regulator (English)
Specifications
Electrical
| Amps | 2.44 A |
| Floor Load | 0.29 kW |
| Ohms | 49.2139 Ω |
| Ohms Per Ft | 3.738 Ohm/ft |
| Thermal Power | 0.29 kW |
| Voltage | 120 V |
| Watts | 293 W |
Performance
| BTU Per Hour | 1000 Btu |
Product Dimensions
| Cold Lead Length | 15′ |
| Coverage | 19.75 ft² |
| Length | 13′ 2″ |
| Weight | 2.5 lbs |
| Width | 1′ 6″ |
Installation
| Floor Types | Tile, Marble, Stone, Vinyl, LVT, LVP, Wood, Bamboo, Carpet, and more |
Logistics
| Package Contents | (1) TempZone roll 120V 13ft x 1ft 6in (13-15B-120); 1x Floor Heating Sensor (FH-BACKUP-SENSOR) |