Part Number: TCT120-3W-030Past Model
Support Questions
Showing 10 of 46 questions
Yes. Unlike the heating cable for electric floor heating, the cold lead wires can be trimmed.
22 people found this helpful Was this helpful? Yes No
14 people found this helpful Was this helpful? Yes No
6 people found this helpful Was this helpful? Yes No
5 people found this helpful Was this helpful? Yes No
  • subfloor
  • thinset
  • uncoupling membrane
  • tempzone heating cable
  • waterproofing tape for seams and corners
  • thinset or self leveling cement
  • tile floor
4 people found this helpful Was this helpful? Yes No
3 people found this helpful Was this helpful? Yes No
2 people found this helpful Was this helpful? Yes No
The TempZone™ Flex Rolls, Easy Mats and Shower Mats are designed to deliver 15 watts per square foot (maximum allowed by the National Electrical Code), with the heating element positioned 3” apart on a serpentine loop attached to a fiber mesh. The TempZone™ Cable yields between 8-12 watts per square foot, variable, based on the cable spacing. TempZone™ Custom Mats are made to order, so the spacing of the heating element throughout the mat varies according to each specific design. The TempZone™ Custom Mats can yield from 12 to 15 watts per square foot.
1 person found this helpful Was this helpful? Yes No
82°F - 85°F is the most common comfortable warm temperature of the floor.
Was this helpful? Yes No
Was this helpful? Yes No
Single Conductor vs. Twin Conductor Identification
  • A twin conductor floor heating system terminates two core wires at the end, both wires start at the thermostat - this is the current method of manufacturing heating cable. Most twin conductor floor heating systems will have two different colored cold lead wires, and one of these is black. The other wire in a WarmlyYours floor heating system is either yellow (120V system) or red (240V system).  A few early Environ systems had two black cold lead wires.
Note:
- WarmlyYours single conductor cold leads were produced with a 13‘ length at the start of the loop, and a 26‘ length at the end.  The 120V floor heating systems had a yellow and a white label attached to the cold leads, and the 240V floor heating systems had a red and a white label attached.
Both are 15 feet long.
Both 120V and 240V systems provide the same level of heat and comfort. The choice depends on the size of your project; 120V is typically for smaller areas like bathrooms, while 240V is more efficient for larger rooms. Always consult your electrician to ensure your home’s electrical panel can support the system’s requirements.
  • Installing a specific radiant-compatible carpet pad.
  • Laying out the Environ mats according to your plan.
  • Securing the mats with tape.
  • Having a professional installer lay the carpet over the mats.
Specifications
Electrical
Amps 0.85 A
Floor Load 0.1 kW
Ohms 140.625 Ω
Ohms Per Ft 4.688 Ohm/ft
Thermal Power 0.1 kW
Voltage 120 V
Watts 102 W
Warranty / Certifications
Approvals cULus listed
Warranty 25 Year Warranty
Wet Location Listed US, Canada
Performance
BTU Per Hour 348 Btu
Product Dimensions
Cable Thickness 0.125″
Cold Lead Length 15′
Coverage 11.88 ft²
Length 30′
Weight 1.3 lbs
Installation
Fixing Strips at 3 inch spacing 30
Fixing Strips at 4 inch spacing 30
Fixing Strips at 5 inch spacing 30
Floor Types At 3 inch spacing: tile, stone, laminate, and carpet*. At 4 inch spacing: hardwood, engineered wood, laminate, carpet*. * Note: carpet installations approved in US only when embedded in self-leveling underlayment
Cabling Specs
Ideal Cable Spacing 3″
Logistics
Package Contents (1) TempZone Floor Heating Cable Twin 120V 3W/ft 30 ft 0.8A (TCT120-3W-030); 1x Floor Heating Sensor (FH-BACKUP-SENSOR)