TempZone roll 120V 66ft x 1ft 6in (66-15B-120)
Part Number: 66-15B-120Past Model
Support Questions
Showing 10 of 46 questions
Yes. Unlike the heating cable for electric floor heating, the cold lead wires can be trimmed.
22 people found this helpful Was this helpful? Yes No
To prevent any melting, ensure that the heating wire is at least 4” from the toilet wax ring.
16 people found this helpful Was this helpful? Yes No
14 people found this helpful Was this helpful? Yes No
6 people found this helpful Was this helpful? Yes No
5 people found this helpful Was this helpful? Yes No
  • subfloor
  • thinset
  • uncoupling membrane
  • tempzone heating cable
  • waterproofing tape for seams and corners
  • thinset or self leveling cement
  • tile floor
4 people found this helpful Was this helpful? Yes No
3 people found this helpful Was this helpful? Yes No
2 people found this helpful Was this helpful? Yes No
The TempZone™ Flex Rolls, Easy Mats and Shower Mats are designed to deliver 15 watts per square foot (maximum allowed by the National Electrical Code), with the heating element positioned 3” apart on a serpentine loop attached to a fiber mesh. The TempZone™ Cable yields between 8-12 watts per square foot, variable, based on the cable spacing. TempZone™ Custom Mats are made to order, so the spacing of the heating element throughout the mat varies according to each specific design. The TempZone™ Custom Mats can yield from 12 to 15 watts per square foot.
1 person found this helpful Was this helpful? Yes No
82°F - 85°F is the most common comfortable warm temperature of the floor.
Was this helpful? Yes No
Was this helpful? Yes No
Single Conductor vs. Twin Conductor Identification
  • A twin conductor floor heating system terminates two core wires at the end, both wires start at the thermostat - this is the current method of manufacturing heating cable. Most twin conductor floor heating systems will have two different colored cold lead wires, and one of these is black. The other wire in a WarmlyYours floor heating system is either yellow (120V system) or red (240V system).  A few early Environ systems had two black cold lead wires.
Note:
- WarmlyYours single conductor cold leads were produced with a 13‘ length at the start of the loop, and a 26‘ length at the end.  The 120V floor heating systems had a yellow and a white label attached to the cold leads, and the 240V floor heating systems had a red and a white label attached.
Both are 15 feet long.
Both 120V and 240V systems provide the same level of heat and comfort. The choice depends on the size of your project; 120V is typically for smaller areas like bathrooms, while 240V is more efficient for larger rooms. Always consult your electrician to ensure your home’s electrical panel can support the system’s requirements.
  • Installing a specific radiant-compatible carpet pad.
  • Laying out the Environ mats according to your plan.
  • Securing the mats with tape.
  • Having a professional installer lay the carpet over the mats.
Documents
Technical Support
Project Planners
Installation
Publications
Technical Specifications
Sell Sheets
Technical Information
Warranties
Wiring Diagrams
Specifications
Electrical
Amps 12.37 A
Floor Load 1.48 kW
Ohms 9.7048 Ω
Ohms Per Ft 0.147 Ohm/ft
Thermal Power 1.48 kW
Voltage 120 V
Watts 1484 W
Performance
BTU Per Hour 5064 Btu
Product Dimensions
Cold Lead Length 15′
Coverage 99.25 ft²
Length 66′ 2″
Weight 9.65 lbs
Width 1′ 6″
Installation
Floor Types Tile, Marble, Stone, Vinyl, LVT, LVP, Wood, Bamboo, Carpet, and more
Logistics
Package Contents (1) TempZone roll 120V 66ft x 1ft 6in (66-15B-120); 1x Floor Heating Sensor (FH-BACKUP-SENSOR)