Part Number: TCT120-3W-150Past Model
Support Questions
Showing 10 of 46 questions
- subfloor
- thinset
- uncoupling membrane
- tempzone heating cable
- waterproofing tape for seams and corners
- thinset or self leveling cement
- tile floor
The TempZone™ Flex Rolls, Easy Mats and Shower Mats are designed to deliver 15 watts per square foot (maximum allowed by the National Electrical Code), with the heating element positioned 3” apart on a serpentine loop attached to a fiber mesh. The TempZone™ Cable yields between 8-12 watts per square foot, variable, based on the cable spacing. TempZone™ Custom Mats are made to order, so the spacing of the heating element throughout the mat varies according to each specific design. The TempZone™ Custom Mats can yield from 12 to 15 watts per square foot.
Single Conductor vs. Twin Conductor Identification
- A twin conductor floor heating system terminates two core wires at the end, both wires start at the thermostat - this is the current method of manufacturing heating cable. Most twin conductor floor heating systems will have two different colored cold lead wires, and one of these is black. The other wire in a WarmlyYours floor heating system is either yellow (120V system) or red (240V system). A few early Environ systems had two black cold lead wires.
Note:
- WarmlyYours single conductor cold leads were produced with a 13‘ length at the start of the loop, and a 26‘ length at the end. The 120V floor heating systems had a yellow and a white label attached to the cold leads, and the 240V floor heating systems had a red and a white label attached.
Both 120V and 240V systems provide the same level of heat and comfort. The choice depends on the size of your project; 120V is typically for smaller areas like bathrooms, while 240V is more efficient for larger rooms. Always consult your electrician to ensure your home’s electrical panel can support the system’s requirements.
- Installing a specific radiant-compatible carpet pad.
- Laying out the Environ mats according to your plan.
- Securing the mats with tape.
- Having a professional installer lay the carpet over the mats.
Documents
Technical Support
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (English)
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (Spanish)
- Floor Fault Location Thermal Camera Troubleshooting Kit Instruction (French)
- TempZone™ Mega Ohm Reading Instructions (English)
- TempZone™ Twin Repair Endcap (English)
Installation
- TempZone™ Floor Heating Cable Installation Manual (English)
- TempZone™ Cable Nailed-Down Hardwood Installation (English)
Project Planners
- Floor Heating Request for Quotation Form (English)
- Calculating Project Dimensions (English)
- Heated Tile Substrate Compatibility & Risk Map (English)
Legacy Documents
Publications
Sell Sheets
Technical Specifications
- TempZone™ Floor Cross Section using Glued-Down Engineered Wood Over Concrete (English)
- TempZone™ Floor Cross Section using Glued-Down Engineered Wood over Insulated Concrete (English)
Warranties
Wiring Diagrams
Specifications
Electrical
| Amps | 3.85 A |
| Floor Load | 0.46 kW |
| Ohms | 31.1634 Ω |
| Ohms Per Ft | 0.208 Ohm/ft |
| Thermal Power | 0.46 kW |
| Voltage | 120 V |
| Watts | 462 W |
Warranty / Certifications
| Approvals | cULus listed |
| Warranty | 25 Year Warranty |
| Wet Location Listed | US, Canada |
Performance
| BTU Per Hour | 1576 Btu |
Product Dimensions
| Cable Thickness | 0.125″ |
| Cold Lead Length | 15′ |
| Coverage | 59.38 ft² |
| Length | 150′ |
| Weight | 2.25 lbs |
Installation
Cabling Specs
| Ideal Cable Spacing | 3″ |
Logistics
| Package Contents | (1) TempZone Floor Heating Cable Twin 120V 3W/ft 150 ft 3.8A (TCT120-3W-150); 1x Floor Heating Sensor (FH-BACKUP-SENSOR) |